top of page

Erteleme Artık!


"Gamze, ertelemek istemiyorum ama ne zaman yapmaya niyetlensem bişey çıkıyor ya da içim daralıyor ve başka zamana bırakıyorum. Napayım...? Tamam kabul ediyorum tembelilik yapıyorum işte..." diyorsanız size anlatacaklarım var.

İlk güzel haber şu; ertelemek illa ki sizin ertelediğiniz konuda tembellik yaptığınızı göstermez. Düşünün, bir kere, siz ertelediğiniz için rahatsız oluyorsunuz. Tembellik yaptığınız konularda, o işi yapmadığınız için rahatsız olmazsınız. :)

"Peki niye erteliyorum, o zaman?"

Benim aklıma gelen sebepler şunlar olabilir;

* Başarısızlık korkusu; ne olduğunu hepimiz biliyoruz sanırım.

* Başarı korkusu; evet doğru yazdım. Başarı korkusu... Bunu yaptığımda sonra benden aynı başarıyı devam ettirmemi bekleyecekler. Kendimi aşmamı isteyecekler.

* Yeni bir iş korkusu; bu iş bitince yerine yenisi gelecek ve onunla uğraşmak zorunda kalıcam. O yüzden bununla biraz daha oyalanmak istiyorum.

* Birilerini cezalandırma isteği; X kişisine kızdım, bensiz yapabiliyorsa yapsın da görelim. Önce benim değerimi anlasın / özür dilesin / verdiği sözü tutsun ( Bunlardan herhangi biri ya da hepsi olabilir. ) da ondan sonra yapıcam. Az sonra vereceğim teknik bu konuda işe yaramayacaktır. Bu maddede önemli olan iletişim.

Sizin sebebiniz hangisi?

Peki farkında mısınız? Hepsinde de olan size oluyor. İçerde yaşadığınız korkular, kızgınlıklar aklınızı sürekli meşgul ediyor. Ama ne yazık ki iyi bir şekilde değil ve siz ekstra stres yükleniyorsunuz. Bence kendinize bunu yapmayın.

Eğer denemek isterseniz size bir yöntem önereceğim. Adı: Pomodoro Tekniği.

1980' lerde İtalyan Francesco Cirillo adlı biri tarafından geliştirilmiş ve o zamandan beri çalışmakta sıkıntı çeken bir çok insanın kullandığı bir teknik. Adını Cirillo' nun bu tekniği uygularken kullandığı domates şeklindeki zamanlayıcıdan almış. (Pomodoro İtalyanca'da domates demek :) )

1. 25 dakika odaklanarak çalıştıktan sonra 5 dakika mola verin.

Kilit nokta, çalışırken dikkatiniz hiç dağılmamalı Yani telefonunuzla ilgilenmeyin, etrafınızdaki kişilerle sohbet etmeyin. Tamamen yapmanız gereken şeye odaklanın. 25 dakika dolunca verdiğiniz 5 dakikalık molada da yaptığınız işle meşgul olmayın.

25 dakika çalışma + 5 dakika mola = 1 Pomodoro

2. Art arda toplamda 4 Pomodoro ( 2 saati) yu tamamladığınızda 25 dakikalık mola verin. 4. Pomodoronun 5 dakikalık molası ile 25 dakikalık mola birleşecek. Yani 30 dakika mola yapacaksınız.

3. Bu çalışma sistemine alışınca, yapmanız gerekenleri en fazla 1 haftalık olarak listeleyin. Her gün kaç Pomodoro yapacağınızı, hangi Pomodoro' larda hangi konular üzerinde çalışacağınızı bu listede belirleyin. Listede yapamadığınız işler olursa; ertesi güne o işi yapmaya çalışmayın.

4. Oldu ki telefon çaldı, kapı çaldı, biri sizden yardım istedi vs ile bölündünüz. O zaman listenizi alın ve hangi Pomodoro' da bölündüğünüzü işaretleyin.

Oldu ki çalışmaya başladıktan sonra acilen birini aramanız gerektiğini hatırladınız, birden kendinizi kötü hissettiniz. Bu zamanları da listenizde farklı bir renkle işaretleyin.

5. Her hafta sonunda listenize bakıp değerlendirme yapın. Kaç Pomodoro' yu başarı ile tamamladığınızı, kaçında dış etkenlerle bölündüğünüzü, kaçında iç etkenlerle bölündüğünüzü ve o hafta ne kadar işi bitirdiğinize bakın.

Eğer bu tekniği denedim ama yine olmadı diyorsanız; o zaman ertelediğiniz konun sizin için ne kadar önemli olduğunu içinizde sorgulayın derim.


Son Paylaşımlar
Arşiv
bottom of page