top of page

Her Eve Lazım "Meditasyon"


1980' lerin sonunda, İzmir Kültür Park Tenis Kulübü' nde arkadaşım Banu, soyunma odasında bağdaş kurmuş, gözlerini kapatmış, elleri aynen resimdeki gibi dizlerinin üzerinde öylece duruyordu. Ne yaptığını anlamadım... Önce üstümü değiştirdim, sonra biraz bekledim gözlerini açsın da sorayım diye. Ama sanki bana inat, gözlerini açmıyordu. Sonra dayanamadım ve yanına gidip " Banu, iyi misin? Napıyorsun?" diye sordum. Ses yok. Yine bekledim ve beklerken yavaş yavaş telaşlanmaya başladım. Bu sefer daha yüksek sesle ve onu omzundan biraz da sarsarak "İyi misin? Neyin vaaaarrrrr...?" diye bildiğiniz bağırdım. Gözlerini açtı ve sert bir ses tonuyla, "Gamze beni rahat bırak. Meditasyon yapıyorum" dedi. Belli ki yanlış birşey yapmıştım. Hemen "Sana bişey oldu sandım. Özür dilerim..." diyerek mahçup bir şekilde soyunma odasından çıktım. O an itibariyle sorular aklıma üşüştü.

"Meditasyon mu, o da ne? Ne için Banu meditasyon yapıyor? Bunu kimden öğrendi? Ne kadar süre öylece oturacak?" Benin antremanım bittiğinden, kulüpten çıkıp eve gittim. O zamanlar internet yok; onun yerine Meydan Larousse ansiklopediler vardı. Onu açtım ve "Meditasyon"la ilgili okuduklarımı anlamaya çalıştım. Tarihçesi ve uzak doğuda yapıldığı, Buda hakkında bilgi vardı. O zamanlar okuduklarımdan anladığım bunun dini bir ritüel olduğuydu. Yani bilmeme gerek yoktu. Bende, gençlik başımda duman moduna geri dönüp, unuttum gittiii...

Ta kiiiii 7 sene öncesine kadar. O zaman, ne olduğunu öğrendim. Benim karar verdiğim gibi bir dini ritüel ile alakası yoktu. Ama bana göre fazla entel ve spiritüel bir yaklaşımdı. "İnsanlar, kendilerini bu şekilde gerçek hayattan soyutluyorlar ve gerçeklikten kaçıyorlar..." diye düşünüyordum.

Şimdi ise düzenli olarak meditasyon yapma kararı aldım. Hem de bugün başlıyorum. :)

"Peki, neden mi?"

Öncelikle dinle bir ilgisi yok. Sonra bilimsel olarak ispatlanmış yararları var.

Benim bulabildiğim ispatlanmış yararlarını sizler için maddeledim. Benim nedenlerim ise aşağıdaki maddelerde kalın olarak gördükleriniz.

1. Bilimsel olarak stresi azalttığı ispatlanmış

2. Stres kaynaklı yaşlanmayı yavaşlatıyor

3. Mutluluk seviyesini arttırıyor

4. Odaklanmayı arttırıp; konsantrasyonu güçlendiriyor

5. Öğrenmeyi ve Hafızayı geliştiriyor

6. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

7. Sinir sistemini rahatlatıyor

8. Tansiyonu dengeliyor

9. Kronik ağrıları iyileştiriyor

10. Sağlıklı ve kaliteli uyku uyumayı sağlıyor

11. Üretkenliği ve Yaratıcılığı arttırıyor

Daha ne yapsın bilemedim....??? :)

#Meditasyon #GamzeÇakır #MeditasyonunYararları #Gelişim #Kişiselgelişim

Son Paylaşımlar
Arşiv
bottom of page